Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Ahırdan dönüştürülmüş ahşap kütüphane

Ahırdan dönüştürülmüş ahşap kütüphane
  • 25 Ekim 2022, 14:04

Ahırdan dönüştürülmüş ahşap kütüphane

Londra stüdyosu Crawshaw Architects, Dorset'teki eski bir inek kulübesini , müşterinin klasik Palladyan mimarisi üzerine kitap koleksiyonuna atıfta bulunan ahşap, beşik tonozlu bir pasaj etrafında organize edilmiş bir kütüphane ve ofise dönüştürdü.Dezeen Awards 2022'nin sivil ve kültürel iç mekanlar kategorisinde kısa listeye giren Stanbridge Mill Kütüphanesi, II. derece listesindeki bir çiftlikte bir Gürcü çiftlik evinin birkaç ek binasından birini işgal ediyor.

Dar, üçgen çatılı tuğla kulübe aslen Standbridge Mill Farm'ın ineklerini barındırmak için inşa edilmişti, ancak kırk yılı aşkın bir süredir ihmal edilmiş, bahçe ekipmanları ve tarım makineleri için depo olarak kullanılmıştı.

Mevcut karakterini korurken binaya yeni bir amaç kazandırmak isteyen Crawshaw Architects , orijinal çatı makaslarından ikisini iç mekanı açan portal çerçevelerle değiştirerek sadece küçük yapısal müdahaleler yaptı.

Stüdyo, "İç mekanda belirleyici bir dönüşüm istense de, binanın orijinal kullanımının hikayenin bir parçası olması gerektiğini hissettik" dedi.

Stanbridge Mill Kütüphanesi'nin odak noktası, ahşap bir beşik tonozla örtülü oturma alanlarıyla dolu ve kitaplıklarla çevrili iki dar koridor arasında yer alan merkezi bir "nef" dir. Bu plan, müşterinin kitaplarının çoğunun odak noktası olan klasik mimari formlara atıfta bulunur.

Zemin, raflar, depo ve orta tonoz için soluk, masif meşe kullanılmış, bunların yarısı kalaslarla kaplanmış ve diğer yarısı yeni çatı pencerelerinden ışığın girmesine izin vermek için açık bırakılmıştır.

Crawshaw Architects, "Yüksek nef ve koridor çifti klasik bir kütüphane biçimindedir, ancak geleneksel çiftlik marangozluğu ve metal işçiliğinin malzemeleri ve yapım teknikleri kullanılarak orijinal binanın kaydında düzenlenmiştir" dedi.

Stüdyo, "Tonoz, sütunlar, raflar, masalar ve oturma yerleri aynı masif meşe kalaslardan ve bölümlerden yapılmış, budak ve doğal kusurları göstermek için bilinçli olarak seçilmiştir," diye devam etti stüdyo.

Masalar, pencerelerden gelen ışıktan yararlanacak şekilde düzenlenmiştir ve geceleri kasadan sarkan büyük pandantiflerle aydınlatılmaktadır.

Ofis alanı, binanın kuzey ucunu, kütüphaneden kemerli bir cam kapı ve nef ve koridorlardan manzarayı çerçeveleyen pencerelerle ayrılan orijinal bir çatı makasının altında kaplar.

Stanbridge Mill Kütüphanesi'nin güneyinde, plandaki bir köpek bacağı, bir banyo ve küçük bir lobi alanının karşısında konumlandırılmış küçük bir mutfak tarafından işgal edilmiştir.Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM